Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

AURA CENTRUM OLSZTYNA

Mazurskie wesele

LGD BRAMA MAZURSKIEJ KRAINY
Jak przyciągnąć na Warmię i Mazury turystów? Nowy pomysł to Mazurskie Wesele, oferujące lekcję lokalnych tradycji i znakomitą zabawę.

Dwie Lokalne Grupy Działania – Brama Mazurskiej Krainy i Warmiński Zakątek – połączyły swoje siły, by stworzyć nowy lokalny produkt turystyczny. Goście z Polski i zagranicy będą mogli bawić się na Mazurskim Weselu – inscenizacji tradycyjnych obrzędów związanych z zaślubinami oraz degustacji weselnego jadła. „To jest pomysł, który się zrodził kilka lat temu, a chcemy go reaktywować, w formule produktu turystycznego, takiego dla gości i lokalnych i turystów z zewnątrz, którzy odwiedzają Warmię i Mazury” - mówi Krzysztof Margol, prezes LGD Brama Mazurskiej Krainy.

Projekt powstał z potrzeby zaprezentowania gościom odwiedzającym region tradycji i lokalnych, starych zwyczajów. To interaktywna inscenizacja obrzędu weselnego mazurskiej wsi. „Projekt jest realizowany z naszymi partnerami z Włoch, którzy przyjechali też testować produkt turystyczny i ma na celu wykreowanie czegoś jeszcze niż noclegi, niż wspaniała żywność, niż piękne krajobrazy. Chcemy tutaj po prostu przyciągać turystów czymś ciekawym, czymś co ich zajmie, zafascynuje” - podkreśla Małgorzata Ofierska, prezes LGD Mazurski Zakątek.

Mazurskie wesele z jego ciekawymi obrzędami, strojami regionalnymi, w które ubrani byli nie tylko aktorzy widowiska, ale też zaproszeni goście, zostało pieczołowicie odtworzone, by oddać atmosferę dawnych czasów.  Były przyśpiewki, tańce, potrawy weselne – wszystko po to by poczuć atmosferę wydarzenia. Goście z regionu Umbrii we Włoszech mieli za zadanie nie tylko uczestniczyć w weselu, ale również ocenić wartość przedsięwzięcia jako innowacyjnego produktu regionalnego. Jak się bawili na mazurskim weselu? „To było naprawdę nowe i bardzo przyjemne, ciekawe doświadczenie, odkrycie tej części Polski. Przede wszystkim odkrywając przepiękne walory krajobrazowe tego regionu to właśnie doprowadziło nas do uczestnictwa w tym wydarzeniu. Zabawa jest absolutnie przednia!” - przekonuje Giliana Falaschi, prezes Gal Alta Umbria.

Goście weselni wystawili wysokie oceny, a nowy produkt turystyczny oparty na tradycji regionalnej Mazur już niebawem będzie można podziwiać w Kamionce koło Nidzicy.