WSPIERAMY

EKO
NGO

AURA CENTRUM OLSZTYNA

Olsztyn w dokumentach

KOPERNIK.TV
Historia Olsztyna kryje jeszcze wiele tajemnic. Specjaliści z Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie przeanalizowali historię rzemiosła w stolicy Warmii i Mazur. Wyniki swoich badań prezentują w kolejnej książce z cyklu „Olsztyn w dokumentach”.

Ośrodek Badań Naukowych w Olsztynie dociera do dokumentów, które stanowią świadectwo historii stolicy Warmii i Mazur. W książce „Olsztyn w dokumentach 2” prezentują wyniki swoich badań nad olsztyńskim rzemiosłem.

„Od średniowiecza to rzemiosło było podstawowym zajęciem ludności naszego miasta. Oczywiście, wiele osób zajmowało się rolnictwem, ale to rzemiosło stanowiło ważną gałąź utrzymania mieszkańców dawnego Olsztyna” - tłumaczy wybór tematyki Danuta Bogdan, redaktor książki.

W publikacji znalazły się dokumenty, które udało się odnaleźć m.in. w Archiwum Państwowym w Olsztynie. W tym – rękopis najstarszego statutu cechowego. To statut olsztyńskich szewców z 1474 roku.

Aby ułatwić odbiór, najstarsze dokumenty publikowane są nie tylko – jak w oryginale – w języku niemieckim, ale zostały również przetłumaczone.

„W Olsztynie nadal jest sporo dokumentów historycznych, które nie zostały wydane. Moim zdaniem daje to możliwości zetknięcia z historią miasta przez osoby, które same nie korzystają z archiwum” - przekonuje dr Jerzy Kiełbik, dyrektor Ośrodka Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie.